Boyasız Göçük Düzeltmenin Avantajları Nelerdir?

Kaporta onarımında boyasız göçük düzeltme tekniği yurt dışından getirilmiş bir yöntemdir. Özellikle son birkaç yıldır popüler olmaya başlayan bu göçük düzeltme tekniği, başta artan dolu yağışlarının verdiği hasarlar olmak üzere çeşitli nedenlerle oluşan araba gövdesindeki göçükler için sıklıkla tercih edilmeye başlamıştır. Peki boyasız göçük düzeltme neden çok tercih ediliyor, popülaritesi neden artıyor, boyasız göçük düzeltmenin avantajları nelerdir, inceleyelim.

 

Boyasız Göçük Düzeltme Avantajları Nelerdir?

Kaporta göçük düzeltme teknikleri arasında son yıllarda en çok tercih edilen yöntemin boyasız göçük düzeltme olduğunu belirtmiştik. Peki boyasız göçük düzeltme ne gibi avantajlar içeriyor?

Zaman Yönünden Avantajlı: Boyasız göçük düzeltme yöntemiyle elde edilen avantajlardan birisi kuşkusuz ki zaman tasarrufudur. Diğer geleneksel göçük düzeltme tekniklerinde işlem göçüğü kaldırma ile ilgili işlemler hem de sonrasındaki macunlama, boyama gibi gereksinimler nedeniyle aracın teslimatı oldukça gecikmeli olur. Tamire verilen arabanın geç alınması da doğal olarak daha uzun süre arabasız kalmanıza ve işlerinizin aksamasına neden olabilecektir.

Maliyet Yönünden Avantajlı: Geleneksel göçük düzeltme tekniğinde ekstradan boya işlemi de yapıldığı için tamir/onarım masrafı katlanacaktır. Boyasız göçük düzeltme yönteminde ise hem daha kısa sürede hem de daha uygun maliyetlerle kaporta tamiri gerçekleştirilir.

Araç Orijinalliği Açısından Avantajlı: Boyasız göçük düzeltmenin en önemli avantajı, araçların orijinal halini koruyarak tamir edilebilmesidir. Bunun en önemli katkısını aracımızı satışa koyduğumuz anda görebiliriz. Nitekim boyasız göçük düzeltme ile tamir edilen araç orijinalliğini korumuş olacağından araç değer kaybı da en az seviyede olacaktır.

Boyasız göçük düzeltmenin diğer avantajlarını da maddeler halinde şöyle sıralayabiliriz.

→ Diğer yöntemdeki boya eşleşmesi endişesinin olmaması

→ Araç görünümünü fabrika çıkışı gibi göstermesi

→ Parça değişimi olmadığı için TRAMER sisteminde hasar kaydı görünmemesi

→ Kaza kaydı oluşmadığı için kasko maliyetlerinin düşük olması

→ Boya vb. işlemler uygulanmadığı için çevre dostu bir yöntem olması

Updated: 13 Haziran 2018 — 19:33

1 Comment

Add a Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir