Boyasız Göçük Düzeltme İşlemi Nasıl Yapılır?

PDR olarak bilinen boyasız göçük düzeltme yöntemi, kullanılan aletlerin de geliştirilmesi sayesinde nispeten daha büyük çaplı kaporta göçük hasarlarında da uygulanabilmektedir. Peki geleneksel kaporta göçük düzeltmeye kıyasla çok daha avantajlı olan boyasız göçük düzeltme işlemi nasıl uygulanır?

 

Boyasız Göçük Düzeltme Nasıl Yapılır?

Boyasız göçük düzeltme işlemi bilhassa dolu yağışı nedeniyle oluşan göçüklerde uygulanmaktadır. Fakat diğer nedenlerle oluşan ve boya hasarı almamış göçük hasarlarında da PDR yöntemi uygulanabilmektedir. Boyasız kaporta göçük düzeltme işlemi genel anlamda iki etaptan oluşur. İlk etapta göçük alanı kaba olarak dışarı çıkartılır. Bu işlem, PDR işleminde kullanılan özel bir yapışkanın ilgili alanı yapıştırılıp ilgili çektirme aletleri yardımıyla dışa çekilmesi şeklinde yapılır. İkinci ve en önemli etap ise PDR işlemi için üretilen özel çubuklar vasıtasıyla hassas işçilik uygulayarak göçüğü aracın orijinal haline gelecek şekilde düzeltmektir. PDR çubukları ile göçük düzeltme işlemini en iyi şekilde yapabilmek; hasar yerine, büyüklüğüne ve işçilik kalitesine göre değişkenlik gösterebilir.

Boyasız kaporta göçük düzeltme işleminin aşağıdaki durumlarda uygulanması oldukça zordur ve bu tarz göçüklerde genellikle PDR tekniği uygulanmaz;

Çok derin oyuklar ve büyük ezikler: Eğer ki araba gövdesindeki göçük derin ve büyük ise bu durumda PDR uygulamak çok zordur. Nitekim bu tarz hasarlarda göçüğü dışarı çıkarmak çok yüksek ihtimalle boya hasarı oluşturacaktır.

Kenarlara yakın ezikler: Bu tarz ezik veya göçüklerde, ilgili hasarın arkasına ulaşmak çok zordur ve bu da PDR tekniğinin uygulanması zorlaştırır.

Kıvrımlı göçükler: Eğer ki ezik veya göçük bölge kıvrımlı ise boyasız göçük düzeltme uygulamak mümkün olmayabilir.

Boya hasarlı göçükler: Boyasız göçük düzeltmenin en temel faydası adından da anlaşılacağı üzere boya gerektirmeden en az masraf ve süre dahilinde onarımın gerçekleşmesidir. Eğer ki ilgili göçük veya ezikte boya hasarı oluşmuşsa PDR uygulanmaz.

Updated: 13 Haziran 2018 — 12:16

1 Comment

Add a Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir