Boyasız Kaporta Göçük Düzeltme Hangi Durumlarda Uygulanır?

Teknolojik gelişmelerin de etkisiyle özellikle son yıllardaki kaporta düzeltme, tamir ve onarım işlemlerinde sıkça tercih edilen boyasız göçük düzeltme tekniği, arabaların orijinal yapısını koruması bakımından oldukça etkilidir. Peki boyasız kaporta göçük düzeltme işlemi hangi durumlarda uygulanır? Hani tür araç hasarlarında boyasız kaporta göçük düzeltme işlemi yapılır?

 

Boyasız Göçük Düzeltme Hangi Hasarlarda Uygulanır?

Boyasız göçük düzeltme işleminin ilk adımı, hasarı değerlendirmektir. Göçük nerede? Göçük büyüklüğü hangi seviyede? Göçüğe nereden girilir? Bu sorulara göre araç hasarı değerlendirdikten ve boyasız göçük düzeltme(PDR) ile etkin bir şekilde çıkarılıp çıkarılamayacağının belirlenmesinden sonra işlemlere başlanır. Ortalama bir yüzde vermek gerekirse araç göçüklerinin %80 ile %90’ı fabrika çıkışı haline getirilecek şekilde düzeltilebilir. Boyasız kaporta göçük düzeltme işlemi hemen hemen tüm araçlar için uygulanabilir bir tamir tekniğidir. Araç gövdesinde oluşan irili ufaklı her nevi çöküklerde PDR işlemi uygulanabilir. Bilhassa ülkemizdeki dolu yağışlarının artması sonucu araçların tavanlarındaki ve kaputlarında ve bagaj kapılarının üstünde oluşan çökmeler için boyasız göçük tamir işlemi çok talep görmektedir. Öyle ki bu alanda yetişmiş kalifiye elemana da çok ihtiyaç duyulmaktadır.

 

Boyasız Kaporta Göçük Düzeltme Nasıl Yapılır?

Boyasız kaporta göçük düzeltme işlemini iki aşamada inceleyebiliriz. İlk aşamada göçük alanı kaba olarak vakumlama yoluyla dışarı çıkartılır. Bu işlem, PDR(boyasız göçük düzeltme) işleminde kullanılan özel bir yapışkanın ilgili alanı yapıştırılıp göçük çektirme aletleri yardımıyla dışa çekilmesi şeklinde yapılır. İkinci ve en önemli kısım ise özel boyasız göçük düzeltme çubukları yardımıyla hassas işçilik uygulayarak fabrika çıkışı haline getirecek şekilde araçtaki göçüğü düzeltmektir. PDR çubukları ile göçük düzeltme işlemini en ideal şekilde yapabilmek; hasarın yerine, büyüklüğüne ve işçilik kalitesine göre değişkenlik gösterebilir.

Updated: 22 Ekim 2018 — 13:54

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir