Dolu Göçük Düzeltme Nedir? Dolu Hasarı Tamiri Nasıl Yapılır?

Küresel iklim değişiklikleri, Türkiye üzerinde de etkisini göstermeye başladı. Öyle ki ani gelişen ve etkili olan hava şartlarıyla daha sık karşılaşmaya başladık. Bunlardan birisi de ansızın gelen doğu yağışları. Özellikle sıfır ya da yüksek modelli araç sahiplerinin kâbusu haline gelen dolu yağışları, araçların kaportasına ciddi anlamda zarar vermekte ve büyük masraflar açmaktadır. Her ne kadar sigorta, kasko firmaları tarafından bu hasarlar karşılanabilse de aracın işlem görmesi, maddi değerini düşürmektedir. Peki dolu göçük düzeltme nasıl yapılır? En hasarsız dolu hasarı tamiri hangi yöntemle yapılır?

Dolu hasarı tamiri

Dolu Göçük Düzeltme Hangi Yöntemle Yapılmalı?

Dolu göçük düzeltme, aracın değerini kaybetmemesi için en doğru teknikle yapılmalıdır. Klasik kaporta göçük düzeltme teknikleri ile dolu hasarını onarmak; hem daha masraflı olur hem tamir süresi uzar hem de aracın değeri düşer. Bu nedenle dolu yağışından hasar gören araçların boyasız göçük düzeltme metodu kullanılarak tamir edilmesi en ideal yöntemdir. Önceki yazılarımızda da belirttiğimiz üzere boyasız kaporta göçük düzeltme işlemi, zaman ve para açısından tasarruflu olmakla birlikte aracın orijinal hali korunduğu için araçtaki değer kaybını da engellemektedir.

 

Dolu Göçük Düzeltme Nerede Yaptırılır?

Dolu göçük düzeltme yapan yerler gün geçtikçe artmaktadır. Fakat bu artışın nedeni, sektörün ihtiyaçları karşılayacak bir büyüklükte olmaması ve boyasız göçük düzeltme işinin güzel kazanç imkanı sunmasıdır. Fakat boyasız kaporta göçük düzeltme işlemi hassas bir süreç olup her yerde yaptırılmamalıdır. Boyasız göçük düzeltme tekniğiyle dolu hasarı tamiri yapan yerler tespit edilirken göçük düzeltme aletlerinin son teknolojilere uygun olup olmadığı, konusunda uzman elemanların olup olmadığı iyi araştırılmalıdır. Nitekim henüz 4-5 yıldır ciddi anlamda uygulanmaya başlanan bu alanda, usta ve nitelikli personel sayısı oldukça azdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir